Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu?

  • 2 lata temu
  • Aktualności Nieruchomości

Powszechnie panuje opinia, że mieszkania na parterze i na poddaszu nie cieszą się zainteresowaniem kupujących. Czy tak jest w rzeczywistości?

Mieszkanie na poddaszu jest dość specyficznym typem lokalu. Nie wszyscy potencjalni nabywcy docenią walory nieruchomości zlokalizowanej na ostatnim piętrze. Część z nich skupi się wyłącznie na wadach mieszkania na poddaszu. 

Jednakże takie mieszkanie może stanowić idealne rozwiązanie dla osób poszukujących tego co niebanalne i niepowtarzalne. Osoby, które chcą zyskać pole do artystycznego popisu mają w takich nieruchomościach możliwość kreatywnego urządzenia wnętrza.

Jakie są zalety mieszkania na poddaszu?

Przede wszystkim przestrzeń, w której znajdują się skosy daje możliwość ciekawej, klimatycznej, niebanalnej aranżacji wnętrza od zera – różne ułożenia przestrzeni na strychu czy rozstaw pomieszczeń – to z kolei stwarza niemal nieograniczone możliwości dla osób kreatywnych.

Drugą największą zaletą według nas jest niepowtarzalny klimat jaki można osiągnąć tylko w mieszkaniach poddaszowych. Odkryte i odrestaurowane belki konstrukcyjne czy elementy drewniane konstrukcji dachu są najpiękniejszą, naturalną ozdobą takich apartamentów. Poza tym często możemy spotkać odkrytą, starą cegłę, ponieważ nierzadko ściany strychów nie były pokryte tynkiem. Dodatkowo elementy metalowe okuć belek konstrukcyjnych wprowadzają kolejny, loftowy element w całej układance. Klimat i duch przeszłości jaki panuje w tego typu nieruchomościach bez wątpienia jest nie do odtworzenia nigdzie indziej.

Skosy, które teoretycznie zabierają przestrzeń, nie muszą być wadami – może to być miejsce do zaadaptowania pod garderoby, szafy, szafki, schowki, półki. Biblioteczka w takich miejscach może wyglądać naprawdę uroczo. Wyobraźcie sobie zimowe wieczory z kubkiem gorącej herbaty przy ciepłym świetle lampki, siedząc w ulubionym fotelu usytuowanym właśnie przy takiej przytulnej biblioteczce. Czytanie może być naprawdę przyjemne. 

Jeśli mieszkanie na poddaszu zostanie dobrze rozplanowane, a skosy optymalnie wykorzystane – wcale nie musi się ono charakteryzować ograniczoną funkcjonalnością, szczególnie w przypadku dachu dwuspadowego.

W przypadku kamienic, gdzie wysokość pięter jest większa niż w nowszym budownictwie, istnieje także możliwość wybudowania antresoli, co może wygenerować nam w mieszkaniu dodatkową, nową przestrzeń.

W blokach często poddasza są częścią mieszkań – apartamentów dwupoziomowych – w takim przypadku poddasze nabiera wręcz cech mocno prestiżowych. Tutaj loftowe aranżacje będą świetnym wyborem. 

Mieszkanie na poddaszu otwiera także możliwości aranżacji oryginalnego oświetlenia, które może wyjątkowo wyglądać. 

Jeśli w mieszkaniu zainstalowana jest klimatyzacja, to z łatwością można dostosować temperaturę wewnątrz do indywidualnych potrzeb. Przy adaptacji poddaszu na funkcję mieszkalną zawsze warto zadbać o dobrą izolację termiczną dachu podczas remontu. Unikniemy niepotrzebnych strat ciepła zimą oraz nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem. Okna połaciowe umożliwiają optymalne doświetlenie wnętrza światłem dziennym

Jak poprawnie policzyć powierzchnię mieszkania ze skosami?

W wielu przypadkach jako rzeczywiste wymiary podawane są te mierzone po podłodze. To błąd. Obliczając powierzchnię mieszkania ze skosami, należy uwzględnić ich wysokość. Przepisy prawa w tej kwestii mówią, że gdy wysokość wynosi przynajmniej 2,2 m, to dobre są wymiary te, które odpowiadają tym faktycznym. Natomiast w sytuacji, gdy wysokość wynosi w przedziale 1,4-2,2 m, powierzchnię należy wyliczać jako 50% rzeczywistego pola.

Analizując wady i zalety mieszkania na poddaszu należy pamiętać, że to, co dla jednych będzie minusem tego typu nieruchomości, dla kogoś innego może okazać się plusem. 

Mieszkanie na poddaszu - wycena

Jesteś właścicielem mieszkania na poddaszu? Jeśli tak, to musisz sobie zdać sprawę z faktu, że tego typu lokale są tańsze od mieszkań na niższych kondygnacjach. Jeśli chcesz uniknąć trudności i szybko sprzedać nieruchomość na poddaszu, to zachęcamy Cię do skorzystania z naszej profesjonalnej pomocy, zarówno w zakresie określenia ceny ofertowej mieszkania, jak i przeprowadzenia całego procesu sprzedaży. 

Agnieszka i Dawid Głowaccy Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. 512-566-979
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj