Jest taki styl, w którym łączą się architektura, sztuka oraz rzemiosło. Mowa o bauhausowym stylu. Początki nurtu Bauhaus sięgają roku 1919 – architekt Walter Gropius otwiera w Weimarze szkołę designu, a niedługo potem powstają kolejne dwa ośrodki artystyczne w Dessau i Berlinie. Chociaż historia szkoły jest krótka, bo po niespełna 14 latach miejsca spotkań utalentowanych artystów znikają z mapy Europy, to jednak Bauhaus żyje we wnętrzach do dziś – w designerskich meblach, oświetleniu, a także w minimalistycznych dodatkach.
Ze względu na oszczędność formy styl Bauhaus spodoba się tym, którzy lubią minimalistyczne aranżacje. Jednakże znajdzie się tutaj miejsce i na wyraźny detal, i na mocniejszy kolor
Minimalistyczna bryła budynku, proste formy mebli, spokojna kolorystyka oraz otwarta, pełna światła przestrzeń, podzielona na strefy o różnej funkcji – aż trudno uwierzyć, że ta nowoczesna koncepcja domu narodziła się aż sto lat temu!
Dużo światła, proste kubistyczne formy, prostota i funkcjonalność charakteryzują styl – to z niego wywodzą się modne obecnie style industrialny i minimalistyczny. Wnętrza nawiązujące stylem do Bauhausu powinny być więc przestronne, jedynie optycznie podzielone na różne strefy, z dużymi przeszkleniami lub odsłoniętymi oknami, a także niewielką liczbą funkcjonalnych mebli. To z Bauhausu wywodzą się hasła „mniej znaczy więcej” i „forma wynika z funkcji” powtarzane do dzisiaj przez minimalistów.
Bauhaus lubi więc geometryczne, doskonale proporcjonalne meble, często o zróżnicowanych fakturach. Tutaj przestrzeń powiększa użycie jasnych kolorów, z ewentualnymi akcentami żółtymi, czerwonymi lub niebieskimi w jaskrawych odcieniach akceptowanych przez projektantów Bauahausu.
We wnętrzach bauhasowskich dobrze sprawdzą się również współczesne, minimalistyczne meble i prostota objawiająca się w umiarkowanym zapełnianiu wnętrza przedmiotami i ozdobami. Wykonane z trwałych materiałów, takich jak chromowana stal, szkło, drewno, skóra. To właśnie zróżnicowany typ powierzchni jest jednym z niewielu ozdobników w pomieszczeniu w stylu Bauhaus. Pojawiają się więc stalowe i chromowane detale w stołach, krzesłach, oprawach lamp czy ramach luster. W meblach i dodatkach mat często spotyka się z połyskiem, a chromowana stal ze skórą. Nie może ich być dużo – tylko te najpotrzebniejsze. Sprzęty, które nie służą praktycznym celom, są całkowicie zbędne. Pamiętajmy, funkcjonalność to słowo klucz w Bauhausie!
Gra faktur to w istocie gra światła. W zależności od wykończenia powierzchnia inaczej je załamuje, a oko odbiera ten sam kolor w odmienny sposób. W efekcie aranżacja staje się lżejsza i dynamiczna.
Aranżacje w duchu Bauhaus to również doskonała okazja, aby poeksperymentować z oświetleniem. Polecamy postawić na oprawy, które będą jednocześnie minimalistyczne i nowoczesne. Jeśli pełnią dodatkowo funkcję użytkową – tym lepiej!
Bauhaus to wnętrze, w którym industrialny design spotyka się z funkcjonalnym minimalizmem, a całość dopełnia pierwiastek artystyczny. Do aranżacji przestrzeni w tym stylu wcale nie są Ci potrzebne oryginalne stoły, krzesła i lampy opatrzone weimarską marką. Możesz uzyskać ciekawy efekt bez ich udziału. Wystarczy, że sięgniesz po designerskie meble, nowoczesne oświetlenie i minimalistyczne w formie dodatki. Wszystko, czego potrzebujesz to zaaranżować przestrzeń, w której forma wynika z funkcji, a mniej znaczy więcej.
Agnieszka Głowacka – Twój Pewny Doradca ds. nieruchomości w Biurze Advestor Premium House
tel. 512-566-979
[email protected]
Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram