Co się bardziej opłaca – kupować czy wynajmować mieszkanie?

  • 1 rok temu
  • Aktualności Nieruchomości

Przychodzi taki moment w życiu kiedy stajemy przed ważnym wyborem – kupić mieszkanie i wziąć kredyt hipoteczny czy wynajmować mieszkanie? Lepiej wziąć kredyt hipoteczny i mieszkać “na swoim”, a może wynajmować lokal i cieszyć się brakiem zobowiązań względem banku? Co lepsze? Co się bardziej opłaca i jakie mogą być ekonomiczne skutki decyzji?

O tym w dzisiejszym wpisie na blogu, zapraszam 🙂 Odpowiadamy!

Kupić czy wynajmować – co lepsze?

Kupno czy wynajem? Podjęcie ostatecznej decyzji spędza Wam sen z powiek, przez co oczekujecie jednoznacznej i szybkiej rady? 

Ok, ale brzmi ona – TO ZALEŻY ☺ Wiemy, że jest to najmniej oczekiwana i lubiana odpowiedź, ale w tym wypadku najbardziej odpowiednia. Kupno mieszkania, jak i wynajem, to tematy “rzeka”, które warto rozwinąć i szczegółowo opisać. Przed podjęciem życiowej decyzji o inwestycji najlepiej przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw każdej z opcji. Trzeba przy tym zdawać sobie sprawę z wielu czynników, które przeanalizujemy w tym artykule. Zdobyte podczas lektury informacje pomogą WAM podjąć świadomą decyzję o inwestycji. Będziecie w stanie odnieść je do swojej aktualnej sytuacji życiowej oraz skonfrontować z oczekiwaniami względem przyszłości. Ostatecznie samodzielnie określicie, czy powinniście kupić, czy wynajmować mieszkanie. 

Kupno mieszkania a rata kredytu 

Bez wątpienia kupno mieszkania w 2023 roku to bardzo popularny temat wśród młodych dorosłych. Za wielotysięczną inwestycją przemawia przekonanie, że dużo lepiej jest spłacać kredyt i finalnie mieć nieruchomość na własność, niż płacić komuś za wynajem i po latach nie mieć nic.

Faktem jest, że przy niskich stopach procentowych rata kredytu może być zbliżona (a nawet niższa) względem kwoty wynajmu mieszkania. Biorąc pod uwagę aktualnie wysokie stopy procentowe trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że sytuacja nie jest tak kolorowa. Warto o tym pamiętać, zaciągając kredyt i decydując się na oprocentowanie stałe lub zmienne. Trzeba także liczyć się z tym, że kupno mieszkania w bloku (niezależnie czy w starym, czy nowym budownictwie) nie zwalnia z opłat czynszu. To również musicie wkalkulować w miesięczne koszty utrzymania. 

Mieszkanie jako synonim sukcesu? 

Niejednokrotnie mieszkanie do wynajęcia postrzegane jest jako ta “gorsza” opcja. Wiele osób decyduje się na zakup nieruchomości, bo jest to aktualnie trend wśród znajomych oraz w rodzinie. Własne cztery kąty są postrzegane często jako synonim sukcesu, a brak własnego lokum traktuje się jako życiową porażkę.

Z takimi głosami mają do czynienia osoby rozdarte pomiędzy kupnem a wynajmem mieszkania w 2023 roku. Przez społeczne naciski pary ostatecznie decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, przy jednocześnie maksymalnie wykorzystanej zdolności kredytowej. Takie posunięcie idzie także w parze z wydaniem wszystkich oszczędności na wkład własny. Niestety – przy takim zachowaniu zapomina się o ekonomicznych konsekwencjach takiego postępowania.

Kupno mieszkania a sytuacja rodzinna 

Kolejnym bodźcem wpływającym na decyzję o tym, czy kupić, czy najmować mieszkanie, jest zmieniająca się sytuacja rodzinna. Często pojawienie się dziecka wymusza potrzebę stabilizacji i kieruje młode rodziny w stronę zakupu większej nieruchomości. W świadomości Polaków utarło się bowiem stwierdzenie, że założenie rodziny powinno wiązać się z poważnymi krokami i kupnem własnego M. 

Wynajem mieszkania – wady i zalety

Zacznijmy od początku. Na wynajem mieszkania w 2023 roku decydują się najczęściej młodzi ludzi, którzy opuszczają rodzinne gniazdo. Rozpoczynają studia lub podejmują pierwszą pracę w innym mieście. W ten sposób stawiają pierwsze kroki ku samodzielności. 

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że mieszkania na wynajem mają swoich zwolenników w różnych grupach wiekowych. Najem to popularne rozwiązanie. Decydują się na nie osoby, których nie stać jeszcze na zakup nieruchomości. Nie mają one wystarczających środków na zakup lub na wkład własny do kredytu. I to właśnie brak możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego zatrzymuje ludzi przed inwestycją. Z tego względu wiele osób traktuje mieszkania na wynajem jako rozwiązanie przejściowe, do czasu uzyskania możliwości finansowych.

Mieszkanie na wynajem - idealne na start

Każdy z nas jest na innym etapie życia, zastanawiając się nad tym, co jest lepsze: kupno czy wynajem. Nic więc dziwnego, że wynajem to świetne rozwiązanie dla osób, które:

  • nie mają jeszcze sprecyzowanych planów życiowych,
  • nie wiedzą z jaką lokalizacją chcą się wiązać na stałe, bądź na kilka najbliższych lat.

W takim świetle mieszkania na wynajem zyskują w oczach wielu mieszkańców miast. Przyjęło się, że Polacy nie zmieniają miejsca zamieszkania częściej niż co 5 lat, głównie ze względów podatkowych. Wpływ na takie zachowanie ma także stosunkowo krótki okres pięcioletni – nie jest on jeszcze na tyle wystarczający, aby w życiu wydarzyły się wielkie zmiany, wymuszające w konsekwencji zmianę zamieszkania. Wynajem mieszkania daje większą mobilność i pozbawia ograniczeń co do planów życiowych, jeśli nie są one jeszcze do końca sprecyzowane. 

Wynajem czy kupno mieszkania? Co wybrać? 

Kupić czy wynajmować mieszkanie? Pamiętaj, że każda z tych opcji to bardzo ważna, życiowa decyzja. Nie należy jej podejmować bez przemyślenia i pod wpływem emocji, gdyż może to przynieść bardzo poważne, ekonomiczne konsekwencje. Dlatego jeżeli decydujesz się na kupno mieszkania pierwszy raz, to poważnie przeanalizuj wszystkie argumenty, wyłącz emocje i rozsądnie podejdź do tematu. 

Poniżej wymieniliśmy argumenty, które musisz indywidualnie przeanalizować.

  • Lokata kapitału – nieruchomości to zawsze dobra inwestycja. Niby tak, lecz pamiętaj, że kupno mieszkania w 2023 roku na własne cele nie przyniesie Ci zysku. Nie będziesz zarabiać na tej nieruchomości, więc nie możesz jej traktować jako inwestycji. Jeżeli interesuje Cię zakup mieszkania na kredyt, to pamiętaj, że finalna cena nieruchomości będzie dużo wyższa ze względu na oprocentowanie kredytu. Faktem jest, że będziesz w stanie ją sprzedać, lecz tym samym stracisz swój własny “dach nad głową”.  Niezaprzeczalnie trzeba jednak podkreślić, że własne mieszkanie jest powiększaniem prywatnego majątku. 

Zmieniający się rynek nieruchomości – jak pokazuje ostatni czas, rynek nieruchomości aktualnie zmienia się i jest zależy od gospodarki, stóp procentowych, technologii itd. Tutaj nigdy do końca nie możesz mieć pewności, że zawsze będzie stabilny.

  • Spełnienie marzenia o własnym M – nie jest łatwo kupić mieszkanie. Gdy jednak to zrobisz, swoją nieruchomość będziesz w stanie urządzić oraz zaaranżować jak tylko się Tobie spodoba – według własnej wizji i gustu, bez konieczności pytania właściciela, bo sam przecież nim będziesz. Jak to mówią „wolność Tomku w swoim domku”. 
  • Mieszkanie będzie dla dzieci lub wnuków – z pewnością jeśli dokonasz dobrego wyboru i kupisz mieszkanie w atrakcyjnej lokalizacji, to w przyszłości możesz ułatwić funkcjonowanie swoim spadkobiercom. Pamiętaj tylko, że dziedziczy się także długi, więc otrzymując w spadku nieruchomość obciążoną kredytem, Twoje dzieci będą zobowiązane spłacać hipotekę.
  • Możliwość spłaty kredytu przed terminem – faktycznie wielu ludziom udaje się spłacić kredyt przed założonym czasem kredytowania. Dzięki umiejętnemu spłacaniu rat, finalny koszt zakupu inwestycji może być niższy od prognozowanego. Weź jednak pod uwagę, że w czasach wysokiej inflacji może to być zdecydowanie trudniejsze do osiągnięcia. 
  • Zakup daje poczucie komfortu i stabilizacji w przypadku powiększania rodziny – faktycznie, kiedy na świat przychodzi potomstwo, młodzi rodzice wolą zdecydować się na kupno mieszkania, niż na mieszkanie do wynajęcia, gdzie zawsze pojawia się obawa o niespodziewane wypowiedzenie umowy i konieczność przymusowej przeprowadzki. I tutaj pojawia się dodatkowa kwestia, z której trzeba zdawać sobie sprawę. Osoby wynajmujące, ze względu na nieprzychylne prawo lokatorskie, nie chcą wynajmować mieszkań rodzinom z dziećmi(!).

 

  • Własne M to niezależność – niezaprzeczalne! To główny argument pojawiający się przy okazji rozmów o tym, czy kupić, czy wynająć mieszkanie. Nierzadko argument ten wybija się ponad  Excel i obiektywną kalkulację ☺
  • Presja otoczenia – zdążyliśmy już o tym wspomnieć na początku artykułu. Polacy mają zakorzenioną, silną potrzebę własnościową, jeśli chodzi o mieszkanie i meldunek. Z tego względu pojawiająca się presja ze strony rodziny może być ogromna. W wielu rodzinach nieruchomość na własność to synonim dorosłości, a nawet życiowego sukcesu. Nie można zapomnieć także o trendzie dostrzegalnym wśród znajomych. Tak wiele nacisków z różnych stron prowadzi do tego, że mieszkania do wynajęcia tracą na popularności. Czy zwrócenie się w stronę zakupu nie będzie miało przykrych konsekwencji w przyszłości? Każdorazowo decyzja powinna wynikać z analizy własnego budżetu oraz możliwości finansowych. 
  • Wynajem mieszkania w 2023 roku daje pełną swobodę – jeśli zależy Ci na życiu bez dużych zobowiązań finansowych, kredytowych oraz nie masz ściśle sprecyzowanych planów życiowych, to faktycznie mieszkania na wynajem są bezpieczną opcją, dzięki której zyskasz pełną mobilność i elastyczność. Dzięki nim możesz praktycznie w każdym momencie zmienić życiowe plany, zdecydować o przeprowadzce do innego miasta lub kraju. Jeśli jesteś w szczycie swojego rozwoju zawodowego lub zaczynasz karierę, to wynajem daje Ci możliwości „podążania za karierą”. Co również nie oznacza, że nie mógłbyś w takiej sytuacji wynająć komuś mieszkania, które wcześniej kupisz
  • Coś Ci przeszkadza? Masz większą szansą na zmianę – przy kupnie mieszkania nie masz dużej swobody na zmianę, bo np. sąsiad Ci przeszkadza, za oknem rozpoczyna się budowa z planem na trzy lata lub czynsz najmu za bardzo wzrósł. Wynajmując lokal możesz w łatwy sposób podjąć decyzję o jego zmianie.
  • Wynajem mieszkania nie wymaga zdolności kredytowej – posiadacz lokalu ustala koszt wynajmu i monitoruje, czy w każdym miesiącu na jego konto wpływa odpowiednia suma pieniędzy. W większości przypadków wynajmujący nie będzie wnikał w to, ile zarabiasz i czy masz inne zobowiązania, np. w banku, który miałby udzielić Ci kredytu. Zatem masz dużo większe możliwości wyboru lokum – możesz wybrać większe mieszkanie lub w lepszej lokalizacji. Zakup i utrzymanie porównywalnego mieszkania mógłby być nieosiągalny.

Kupić czy wynajmować? Argumentów za i przeciw można szukać bez końca. Jak widać żadna opcja nie ma przewagi i należy indywidualnie przeanalizować własną sytuację finansową, przypatrzeć się swoim potrzebom oraz wymaganiom względem lokalu. Na pewno rozsądny i dobrze zaplanowany zakup nie powinien opierać się tylko i wyłącznie na chwilowych emocjach, na których można wiele stracić. 

Aczkolwiek wiele, nawet najbardziej odpowiedzialnych osób, które kupowało w czasie zerowych stóp procentowych w najczarniejszych snach nie przewidziało zapewne tego, że w tak bardzo krótkim czasie ich sytuacja finansowa może się niespodziewanie zmienić…

Rozważasz kupno lub wynajem mieszkania? Jeżeli tak, to nasze biuro nieruchomości Poznań jest do Twojej dyspozycji. Obsłużymy Cię zarówno w kwestii samej transakcji, jak i jej finansowania. Przedstawimy Tobie także atrakcyjne mieszkania na sprzedaż Poznań, które z pewnością Cię zainteresują.

Szukasz pomocy w kupnie, sprzedaży lub wynajmie nieruchomości?Potrzebujesz wsparcia w tym zakresie?
Zadzwoń do nas lub napisz. Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, udostępnij go swoim znajomym.

Agnieszka i Dawid Głowaccy Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. 512-566-979
[email protected]

 

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj