Jak wygląda sytuacja w związku z koronawirusem na rynku nieruchomości premium?

  • 4 lata temu
  • Nieruchomości

Jak wygląda sytuacja w związku z koronawirusem na rynku nieruchomości premium?

W związku z wybuchem pandemii COVID-19 sytuacja na rynku nieruchomości jest dynamiczna i zmienia się z dnia na dzień. A jak wygląda to w sektorze premium? Czy odczuł zmiany? W jakim zakresie? I czy jest na niego miejsce w obecnej sytuacji w kraju?

W tym tygodniu byliśmy gośćmi kolejnego spotkania w ramach projektu #ZdalnyAgent Otodom razem z Małgorzatą i Krystianem Podbielskimi, Właścicielami warszawskiego biura En Casa Premium Real Estate. Poniżej znajdziesz film z transmisji live Otodom, w którym w rozmowie z Jarosławem Krawczykiem staraliśmy się odpowiedzieć na powyższe pytania. 

https://www.facebook.com/Otodom/videos/2487551204844316/

W obecnej sytuacji nie dziwi fakt, że ilość zapytań w ostatnim czasie znacząco spadła z dnia na dzień. Telefony ucichły, procesy ustały. Od tygodnia jednak zauważalna jest tendencja do powolnych powrotów klientów, którzy są bardziej zdecydowani i pewni tego, czego szukają. Zapytania są bardziej w punkt, klienci są konkretni, chociaż wielu z nich szuka okazji, rzucając dość irracjonalne propozycje cenowe.

Czy segment nieruchomości premium ucierpiał bardziej niż pozostałe?

Rynek dóbr luksusowych zawsze w ekonomii reagował najpóźniej i najłagodniej na wszystkie zmiany. Póki co klienci nie zmieniają swoich postaw. Mogą jedynie czasowo wstrzymywać się z podejmowaniem decyzji, ze względu na to, że chcą zobaczyć, jak sytuacja się rozwinie. Pamiętajmy, że tego typu decyzje zakupowe nie są podejmowane w chwilę, lecz poparte różnymi argumentami przemawiającymi za daną decyzją inwestycyjną (świetna lokalizacja, prestiżowy budynek, itp.). Nie są więc uzależnione od aktualnej sytuacji ekonomicznej w kraju, liczy się raczej spojrzenie długofalowe, perspektywa 5 czy 10 lat.

Jaka jest przyszłość tego rynku?

Naszym zdaniem jest tak dużo czynników, które mogą wpłynąć realnie na gospodarkę, a tym samym na rynek nieruchomości, że ciężko jest to w tym momencie przewidzieć. Jednakże można przypuszczać, że rynek premium zapewne odczuje to najmniej. Być może dynamika wzrostów cen wyhamuje, ale ceny raczej nie spadną. Jakiekolwiek zmiany będą więc kosmetyczne. Nastawienie klientów jest równie ważne. Być może będą bardziej ostrożni, może nieufni. Na ten segment rynku należy patrzeć długoterminowo, a nie w perspektywie dwóch czy trzech miesięcy. Dlatego też pojawiają się klienci, którzy chcą dywersyfikować swój portfel inwestycyjny i przerzucają swoje oszczędności z giełdy, lokat czy złota właśnie na rynek nieruchomości, które są bardziej pewne i stabilne, szczególnie w segmencie premium.

Na pewno jesteśmy zdania, że cała ta sytuacja związana z koronawirusem wpłynie oczyszczająco na rynek nieruchomości. Zawsze obroni się jakość, bo to na nią klienci zwracają największą uwagę i z takich biur chcą korzystać. Uważamy, że następstwem pandemii w obrębie pośrednictwa nieruchomości będzie wzrost zapotrzebowania właścicieli nieruchomości na profesjonalnych agentów, którzy zajmą się sprzedażą ich nieruchomości, ale przede wszystkim będą stanowić solidną podstawę doradczą. Natomiast narzędzia online, które wprowadzą dobre biura pośrednictwa będą idealnie to uzupełniały.

Agnieszka i Dawid Głowaccy – Twoi Pewni Doradcy ds. nieruchomości w Biurze Advestor Premium House

Porównaj oferty

Porównaj