Kolor Roku 2023 we wnętrzach – Viva Magenta!

  • 1 rok temu
  • Aktualności Nieruchomości

Kolor roku 2023 – „Viva Magenta” – kto odważy się na wykorzystanie tego koloru w swoich wnętrzach?

Na początku roku ogłoszony został Kolor Roku 2023 według wzornika Pantone – międzynarodowego systemu kolorystycznego.

 Jest nim Viva Magenta, która powinna się kojarzyć z witalnością i energią.

VIVA MAGENTA to pochodna czerwieni, odcień karminowej czerwieni, która występuje w naturze, jednocześnie nawiązujący do świata wirtualnego. Viva Magenta ma wnosić radość i optymizm oraz symbolizować nowe otwarcie, tworzenie bardziej pozytywnej przyszłości. 

Nazwa wywodzi się od włoskiego słowa „viva”, co oznacza „żyj” oraz od nazwy koloru magenta. Źródło tego koloru to natura. To właśnie od niej czerpie odwagę, potęgę i bunt. Jest to kolor dla osób zdecydowanych, posiadających potężną werwę do życia. Okrzyknięty został kolorem roku 2023!

Jak podaje Instytut Pantone rok 2023 będzie zdominowany przez Viva Magenta.

O ile w modzie może się wydać proste wprowadzenie takiej tonacji, tak w aranżacji wnętrz trzeba być ostrożnym. Warto wspomnieć, że  wybór  koloru przez Instytut Pantone nigdy nie jest przypadkowy. Jest dokonywany poprzez analizę wydarzeń ze świata, trendów w modzie, mediów społecznościowych, a nawet nastojów społecznych. Niestety rok 2022 nie należał do najłatwiejszych. Trwająca na Ukrainie wojna czy pandemia COVID-19 wprawiły większości osób na świecie w bardzo trudne chwile. Viva Magenta przedstawia nową perspektywę, emanuje siłą oraz zachęca do działania i podejmowania niełatwych decyzji. To nietypowy kolor na nietypowy czas. Jest inspiracją, by pozytywnie patrzeć w przyszłość.

Kolor Viva Magenta we wnętrzach

Ten kolor zdecydowanie pomaga stworzyć odważne i niezwykłe aranżacje.  Można stosować go jako kolor ścian, dodatków, tapicerki a nawet mebli.

Z czym łączyć ten kolor? Kolor roku 2023 zdecydowanie można uzupełniać barwami natury. Beże, szarości czy unikatowa biel będą idealnie współgrać z bordowo-czerwonymi barwami. Zdaniem Pantone taki kolor znakomicie prezentuje się z ciepłymi odcieniami drewna, marmurem i granitem.

Jak wdrożyć kolor roku Viva Magenta do swojego wnętrza?

Sposobów na to jest kilka, a mianowicie:

  • Pomalowanie jednej ze ścian – to działanie pozwoli stworzyć idealną przestrzeń np. na galerię zdjęć lub obrazów, ale też pozwoli wyróżnić designerski mebel, który będzie stał na jej tle. Kolor Viva Magenta pozwoli skupić nasz wzrok na elementach, które mają być wyeksponowane,
  • Wprowadzenie odważnych dodatków – wazony, obrazy, ramki, poduszki czy inne dekoracje w tym odcieniu to znakomity sposób, który pozwoli nadać wnętrzu charakteru i nowoczesności,
  • Wyraziste meble – to idealne rozwiązanie dla biur czy stref relaksu w domowym zaciszu. Tapicerowane fotele, krzesła czy sofy to znakomita recepta na ożywienie przestrzeni. Mocny akcent kolorystyczny nadaje wnętrzu klimat i podkreśla wyjątkową aranżację.

Jaki przekaz niesie kolor Viva Magenta?

Niebanalny odcień na niebanalne czasy

Ostateczna decyzja co do wyboru barwy w naszych nieruchomościach wpływ ma wiele istotnych czynników. Selekcja opiera się o szerokie przemyślenia i analizę wszystkich trendów jakie w danym czasie dominują. Eksperci Pantone uwagę swoją skupiają przede wszystkim na tym czego w danej chwili oczekuje od życia społeczeństwo. Viva Magenta emanuje energią, jest potężnie wzmacniająca, eksperymentuje i wyraża siebie bez ograniczeń.

Nie bez przyczyny kolor ten nazywany jest hybrydowym – doskonale łączy świat rzeczywisty z wirtualnym. Potrafi być asertywny, a jednocześnie nie agresywny. Ma to zachęcać do tworzenia pozytywnej rzeczywistości.

Nie wszyscy odważą się na wykorzystanie tego koloru w swoich wnętrzach. Ale może warto?

Jedno jest pewne. Wnętrza w 2023 roku, za sprawa szkarłatnej czerwieni, nie będą nudne i nijakie. Będą zarażały energią, figlowały, czasami trochę podramatyzują, ale zawsze będą ożywcze i pełne wigoru. W zależności od nasycenia kolorem roku, ilości dodatków czy charakteru, w jakim będą występowały, salon, sypialnie czy garderoba mogą być bardziej lub mniej subtelne. Zdecydowanie nabiorą jednak wyrazu i emocji, aby stymulować cię swoja energią.

Sypialnia, to zdecydowanie miejsce dla koloru Viva Magenta, zarówno w jego nasyconej, jak i lekko wypłowiałej wersji. Barwa ta wcale nie musi gościć na całych ścianach czy wielkich powierzchniach. Czasami wystarczy kolorystyczny akcent w postaci wzoru na tapecie, poduszek, pledów czy pościeli. Pięknie ociepla aranżację sypialni, bo pasuje do jasnych, jak i ciemnych mebli, dodając im wyjątkowego uroku. W towarzystwie szafy na wymiar, w której dominują ciemne, szklane drzwi przesuwne, Viva Magenta wygląda naprawdę elegancko i przykuwa wzrok.

A co powiecie na salon w kolorze Viva Magenta?

Być może salon z przewagą tego koloru mógłby być w dłuższej perspektywie męczący i nie sprzyjał relaksowi. Nie każdy lubi mocno nasycone barwy, wylewające się z każdego kąta. Jednak mądre przysłowie mówi: „co za dużo, to niezdrowo”. I tak też jest we wnętrzach. Nie musisz decydować się na regał czy szafę w kolorze magenty, ale możesz postawić na detale i aranżacyjne smaczki.

W jasnym, monochromatycznym niemal wnętrzu, wygodny fotel w soczystej barwie czy poduszki na sofie będą miały na pewno ożywczą moc. Takim detalem w kolorze Viva Magenta podkreślisz urok i prostotę innych mebli w salonie jak szafa, witryny, biblioteczka czy sofa, które nabiorą harmonii, spójności i wypełnią przestrzeń błogością.

Nie każdy odważy się na zastosowanie u siebie tego koloru. Choć głębia, energia i wigor Viva Magenta to jej niezaprzeczalne atuty, należy zawsze otaczać się kolorami spójnymi z nami, niezależnie od trednów. I tego właśnie Wam życzymy w 2023, aby w soich czterech kątach czuć się dobrze!

Natomiast nas bardzo zainspirował ten kolor i postanowiliśmy w tej tonacji wykonać naszą coroczną fotograficzną sesję biznesową. Viva Magenta jako pochodna czerwieni i bordo, czyli naszego firmowego koloru bardzo przypadła nam do gustu. Jak Wam się podobamy na jej tle? 🙂

Agnieszka i Dawid Głowaccy Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. 512-566-979
[email protected]

 

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj