Czy ceny nieruchomości SPADNĄ w 2023 roku?

  • 1 rok temu
  • Aktualności Nieruchomości

W przestrzeni internetowej nadal nie brakuje spekulacji na temat bieżącego roku. Wciąż bardzo często rozmowy skupiają się na tym, czy ceny nieruchomości spadną? Jako specjaliści w branży również postanowiliśmy zabrać głos w tej sprawie oraz podzielić się naszymi obserwacjami.

Czy ceny nieruchomości spadną w Polsce w bieżącym 2023 roku?

Obecnie wysokie ceny nieruchomości dają się we znaki wielu osobom, które liczą, że aktualny  2023 rok okaże się bardziej przychylny pod tym względem. Nic jednak nie zapowiada, aby sytuacja diametralnie się zmieniła. W naszej opinii nie ma co liczyć na drastyczny spadek cen rodem sprzed ponad dekady. Można tak sądzić, obserwując niżej zaprezentowane zjawiska.

Ceny mieszkań za m²  w dużej mierze zależne są od deweloperów, którzy obecnie rozpoczynają zdecydowanie mniej inwestycji niż w latach poprzednich. Spadek rozpoczętych inwestycji w 2022r był odnotowany na poziomie ok. 40% mniej niż w poprzedzającym go roku 2021. W 2023 roku ma być to jeszcze bardziej widoczna różnica i w najbliższym czasie deweloperzy wprowadzą na rynek mniej lokali, co nie spowoduje nadpodaży.

  • Ceny materiałów budowlanych – mimo tego, że w wielu segmentach się stabilizują, a nawet tanieją, to nadal są na wyższym poziomie niż rok czy dwa lata temu. Pamiętajmy również, że na wzrost cen mieszkań ma wpływ coraz droższa energia oraz paliwo, wykorzystywane podczas realizacji inwestycji.
  • Zwiększona płaca minimalna – to niepozorny, jednak kluczowy czynnik. Przez niego cena za wykończenie metra kwadratowego, ustalana przez fachowców, znacznie może wzrosnąć.
  • Inflacja – to również przez nią prognoza cen mieszkań nie prezentuje się najlepiej. Napędza ona ogólny wzrost kosztów we wszystkich sektorach. Ponadto powoduje wzmożony ruch inwestorów, którzy przenoszą kapitał w sektor nieruchomościowy, wypełniając tym samym częściowo lukę po klientach indywidualnych.
  • Ceny gruntów pod budowę w dobrych lokalizacjach – ze względu na ten aspekt ceny mieszkania długo będą utrzymywać się na wysokim poziomie. Grunty nadal są drogie, a ponadto ich dostępność jest coraz bardziej ograniczona.

Zatem czy ceny mieszkań spadną w 2023 roku?

Po przeanalizowaniu powyższych argumentów widać, że nie jest to zbytnio możliwe. Średnia płaca w porównaniu do średniej ceny za m² mieszkania nadal będzie w naszym kraju dość wysoka, jednak na bezpiecznym poziomie. Pozostaje zatem przeglądać nieruchomości w Poznaniu i szukać dobrej okazji.

Nieruchomości w 2023 roku

Na odczuwalny spadek cen mieszkań w 2023 roku nie ma zatem co liczyć. Ale jeśli usilnie oczekujesz okazji na rynku i jakiejkolwiek obniżki, to na pewno pocieszy Cię fakt, że:

  • zahamowanie popytu już powoduje większą elastyczność. Dzięki temu otwierają się przed Tobą drzwi do negocjacji, zarówno u deweloperów, jak i klientów indywidualnych. Lokalnie ceny nieruchomości również mogą poddać się niewielkiej korekcie.
  • ceny mieszkań względnie ustabilizują się, a w niektórych sytuacjach, zwłaszcza przy słabej kondycji finansowej mniejszych deweloperów oraz prywatnych właścicieli, pojawi się więcej „okazji zakupowych”. Warto zatem regularnie przeglądać oferty na mieszkania w Poznaniu oraz apartamenty w Poznaniu, wystawione na sprzedaż, wybór lokali jest i będzie spory, a czas na podejmowanie decyzji o zakupie znacznie się wydłuży.

Przejdźmy zatem do podsumowania.

Czy ceny nieruchomości spadną względem 2022 roku?

Z naszych obserwacji wynika, że tak się nie stanie. Warto jednak wspomnieć, że każdy klient, którego będzie stać na zakup czy budowę danej nieruchomości, będzie w uprzywilejowanej i komfortowej sytuacji. Stresu z pewnością przysporzy inflacja, z którą będzie trzeba się liczyć na każdym etapie inwestycyjnym. Tu również należy zadać sobie pytanie czy w dobie wysokiego ryzyka inflacyjnego usilne wyczekiwanie spadku cen lub pojawienia się większej liczby okazji na rynku tak naprawdę się opłaci?

Jako agencja nieruchomości w Poznaniu chętnie odpowiemy na Wasze pytania i doradzimy w co inwestować w 2023 roku na rynku nieruchomości. Pozostajemy zatem do Waszej dyspozycji!

Agnieszka i Dawid Głowaccy Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. 512-566-979
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj