Nieruchomości w 2020 roku – kupować mieszkanie teraz czy poczekać na spadek cen?

  • 4 lata temu
  • Nieruchomości

Od kilku lat na rynku nieruchomości, także tym wielkopolskim, mamy do czynienia z systematycznymi wzrostami cen. Aktualnie szacowana cena za m² w Poznaniu wynosi 7300 zł. Jak wskazują eksperci, mijający rok był pod względem wzrostów cen rekordowy. Czego możemy spodziewać się w 2020 roku? Czy mamy do czynienia z bańką cenową, która w końcu pęknie, czy ceny mieszkań nadal będą rosły. Dzisiaj mieliśmy przyjemność wypowiedzieć się na łamach Głosu Wielkopolskiego na temat tego, co czeka nas w nowym roku i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, decydując się na zakup mieszkania lub domu w Poznaniu. Tutaj link do całego artykułu – https://gloswielkopolski.pl/nieruchomosci-w-2020-roku-kupowac-mieszkanie-teraz-czy-poczekac-na-spadek-cen/ar/c9-14746318, a na naszym blogu krótkie streszczenie poniżej.

Rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości kształtowany jest przez dwa współistniejące czynniki: zapotrzebowanie na mieszkania (popyt) i dostępność nieruchomości (podaż). Jest ważną częścią całej gospodarki kraju i ma na nią ogromny wpływ. Na ocenę jego kondycji w 2019 roku wpływ miały w głównej mierze: wysokie ceny nieruchomości, tanie kredyty hipoteczne i niskie stopy procentowe. Jak długo to potrwa? – Przewidujemy, że ceny w 2020 roku nadal mogą utrzymywać się na tym samym wysokim poziomie. Nie przewidujemy już gwałtownych wzrostów, biorąc pod uwagę prognozowane mniejsze wahania w gospodarce krajowej. Coraz głośniej mówi się też o rosnących stopach procentowych, przez co kredyty mogą nieco zdrożeć, a banki być bardziej ostrożne w ich przyznawaniu. Na pewno spowoduje to większą stabilizację na rynku nieruchomości, zmniejszając nieco popyt. Jeżeli nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego w polityce i gospodarce, to tendencja cenowa na rynku nieruchomości będzie bardziej stabilna.

Charakterystyka rynku i ceny mieszkań w Poznaniu w 2020 roku

Wszyscy planujący zakup mieszkania z drugiej ręki muszą być świadomi, że rynek ten jest bardzo podatny na wzrosty cen, o czym świadczą kilkunastoprocentowe podwyżki w największych polskich miastach takich jak Poznań. Od ostatniego kryzysu na rynku nieruchomości ponad dekadę temu ceny systematycznie rosły, by od 2014 roku dało się zauważyć bardziej znaczące wzrosty cen. Na przestrzeni ostatnich 10 lat jest to ok. 30% w zależności od segmentu nieruchomości i rodzaju rynku (wtórny/pierwotny). Ostatnie 2 lata przyniosły naprawdę znaczący wzrost cen mieszkań w Poznaniu. Kartą przetargową większości sprzedających jest bardzo dobra lokalizacja i dostępna infrastruktura, na której brak narzekają często nabywcy mieszkań od deweloperów: – zaczyna już brakować atrakcyjnych dla deweloperów gruntów w pobliżu centrów miast, a te dostępne są drogie, co przekłada się również na późniejsze ceny budowanych tam mieszkań. Dlatego często nowe inwestycje powstają na obrzeżach miast lub w miejscach gorzej skomunikowanych, gdzie na rozwój pełnej infrastruktury trzeba będzie jeszcze kilka lat poczekać. Takiego problemu nie ma już większość osiedli budowanych w ubiegłym wieku lub na początku tego wieku, nie wspominając o śródmiejskich lokalizacjach.

Czy początek roku to dobry czas na kupienie mieszkania?

Jak podkreślają eksperci, nie ma powodów, by spieszyć się z decyzją o kupnie mieszkania. Istotne jest w jakim celu chcemy kupić nieruchomość, czy jest to decyzja inwestycyjna, czy związana z założeniem rodziny. Nie ma reguły co do czasu zakupu nieruchomości. Jeśli natomiast ktoś planuje zakup niewielkiego mieszkania, zdecydowanie lepiej zrobić to w pierwszej połowie roku, gdyż przez okres wakacyjny, między lipcem a październikiem, popyt na tego typu nieruchomości zdecydowanie wzrasta, co powoduje ich mniejszą dostępność oraz wyższe ceny ofertowe i mniejszą elastyczność do negocjacji. W naszej opinii luty i marzec to okres targów mieszkań i domów, co stanowi o większej dostępności różnorodnych mieszkań. Deweloperzy robią premiery nowych inwestycji, a klienci mają większy wybór pod kątem swoich preferencji. Eksperci podkreślają, by brać pod uwagę nie tylko swoje wymagania, ale również czas, możliwości i mierzyć siły na zamiary.

Proces kupna lub sprzedaży nieruchomości potrafi być żmudny i skomplikowany, dlatego dobrze mieć wsparcie ze strony eksperta.

Część ludzi nie chce lub nie czuje potrzeby korzystania z usług biura nieruchomości. Głównie z poczucia, że mogą nieco zaoszczędzić, bo przecież każdy może próbować sprzedać lub kupić nieruchomość sam. Tak samo, jak może spróbować sam naprawić auto, położyć płytki w łazience czy bronić się sam w sprawie sądowej. Jednakże wielu klientów wręcz nie wyobraża sobie zakupu czy sprzedaży nieruchomości bez pomocy profesjonalisty. Oczywiście można w miarę sprawnie przejść przez cały proces bez pomocy pośrednika, kiedy obie strony są ugodowe i nie próbują zbytnio przeciągnąć korzyści na swoją stronę, a sama transakcja jest prosta i nie wymaga specjalistycznej branżowej wiedzy czy doświadczenia. Niestety takie sytuacje zdarzają się dość rzadko i z doświadczenia wiemy, że podjęcie przez strony decyzji i dogadanie się w kwestii ceny to często wierzchołek góry lodowej, a największa trudność zaczyna się później. Zauważamy, że duża część społeczeństwa chętnie korzysta z pomocy doświadczonych biur nieruchomości, tak przy sprzedaży, jak i kupnie, wtedy gdy czują tego wymierne korzyści i pomoc jaką otrzymują od pośrednika. Dodatkowo agent reprezentujący swojego klienta analizuje bardziej „na chłodno” i nie kieruje się emocjami, co jest bezcennym wsparciem w procesie decyzyjnym. Rekomendujemy zawsze, aby przed podjęciem decyzji o współpracy z biurem nieruchomości nie kierować się tylko ceną danej usługi, ale także opiniami innych klientów i własnymi odczuciami po spotkaniu i wysłuchaniu, jak dany pośrednik pracuje i co może dla nas zrobić.

Czy zatem rok 2020 jest odpowiednim na zakup mieszkania?

Póki co przyczyny wzrostu cen nieruchomości są niezmienne. Względnie dobra koniunktura, rosnące koszty materiałów budowlanych i brak rąk do pracy to czynniki, które mogą nieznacznie wpływać na wahania cenowe w pierwszej połowie roku. Bardzo prawdopodobne jednak, że rok 2020 będzie czasem powolnego stabilizowania się rynku nieruchomości przy zrównoważonym wzroście cen, lekkim spadku popytu i nieco większej redukcji podaży.

Agnieszka i Dawid Głowaccy – Twoi Pewni Doradcy – Advestor Premium House

Porównaj oferty

Porównaj