Kupno mieszkania krok po kroku, czyli jak bezpiecznie kupić mieszkanie?

  • 1 rok temu
  • Aktualności Nieruchomości

Nadszedł ten czas kiedy planujesz kupić mieszkanie?

Zastanawiasz się jak to zrobić, od czego zacząć, o czym musisz wiedzieć i na co zwrócić uwagę. 

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych inwestycji w życiu – zrób to z głową, aby mieć pewność udanej inwestycji.

W pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić jakim budżetem dysponujesz.

Czy będzie to środki własne czy musisz wspomóc się kredytem? Jeśli to drugie, zacznij od zweryfikowania swojej zdolności kredytowej. Udaj się w tym celu do doradcy finansowego, który dokładnie określi Twoje możliwości i przedstawi opcje kredytowe. Pamiętaj przy tym, aby przekazać mu szczerze i rzetelnie wszystkie informacje o swoich zobowiązaniach i obciążeniach, które mogą mieć wpływ na Twoją zdolność. Doradca przy wyliczaniu zdolności finansowej opiera się głównie na informacjach uzyskanych od Ciebie czy dokumentach potwierdzających Twoje zarobki. Dopiero w momencie złożenia wniosku banki wysyłają zapytania do BIK (Biuro Informacji Kredytowej), gdzie zapisane są wszystkie Twoje aktualne i wcześniejsze zobowiązania kredytowe, a także terminowość ich spłaty. Wystarczy, że zapomniałeś o jakiejś starej ale nadal aktywnej karcie kredytowej, która została Tobie niejako “wciśnięta” przy okazji brania jakiegoś kredytu lub czegoś na raty i Twoja zdolność może być znacznie obniżona. Wszystko jest jeszcze do naprawienia ale może to przysporzyć niepotrzebnego stresu i wydłużyć cały proces.

Kiedy już wiesz na co możesz sobie pozwolić finansowo, następnie powinieneś określić swoje mieszkaniowe założenia i preferencje.  Zastanów się jakie cechy musi mieć lokal, który chciałbyś kupić – pamiętaj, że mieszkanie idealne nie istnieje, jeśli takiego będziesz szukać, to możesz go nie znaleźć.

Przemyśl co jest niezbędne a z czym możesz iść na kompromis.

Pamiętaj, że najważniejsze parametry to lokalizacja, układ mieszkania, jego ustawienie względem stron świata – są to rzeczy, których nie zmienisz w trakcie użytkowania lokalu. Kolor ścian, tapetę czy wannę na prysznic zawsze możesz zmienić.

Gdzie szukać wymarzonego mieszkania?

Najlepiej rozeznaj się jakie polecane biura nieruchomości znajdują się w Twojej okolicy. Może ktoś z rodziny, znajomych kupił bądź sprzedał w ostatnim czasie jakąś nieruchomość z agentem nieruchomości i może polecić Ci sprawdzonego fachowca.

Pośrednik pomoże Ci na każdym etapie zakupu, dzięki czemu będziesz miał pewność, że cała transakcja przebiegnie bezpieczne. Nie będziesz musiał samodzielnie przeszukiwać portali ogłoszeniowych – a dodatkowo będziesz miał dostęp do ofert jeszcze nieopublikowanych w sieci, dzięki systemowi MLS.

Jeśli już znajdziesz mieszkanie w Poznaniu lub okolicy, które spełnia Twoje założenia powinieneś zawrzeć ze Sprzedającym umowę przedwstępną, która jest niezbędna do rozpoczęcia procedury kredytowej. Tu warto zastanowić się czy przy podpisywaniu umowy wpłacić zadatek czy zaliczkę.

Przy zadatku, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku:

  • gdy wina będzie po Twojej stronie – tracisz pieniądze
  • gdy wina będzie po stronie Sprzedającego odzyskasz dwukrotność wpłaconej kwoty
  • gdy wina leży po obu stronach lub gdy żadna ze stron nie zawiniła, odzyskasz zadatek w tej kwocie, którą wpłaciłeś

Przy zaliczce, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku:

  • gdy z jakiegokolwiek powodu transakcja nie dojdzie do skutku, to w każdym przypadku zaliczka podlega zwrotowi.

Kiedy szczęśliwe przeszedłeś proces kredytowy i  już jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania, sprawdź jakie czynności powinieneś teraz wykonać.

Formalności po zakupie mieszkania z rynku wtórnego:

1. Spisanie protokołu zdawczo- odbiorczego

To nic innego jak spisanie stanów liczników. Z tym dokumentem oraz umową kupna musisz udać się do dostawców mediów w celu podpisania umowy na dostawę mediów.

2. Zgłoszenie o nabyciu mieszkania we wspólnocie/ spółdzielni

Powinieneś z aktem notarialnym i protokołem udać się do siedziby zarządcy budynku, aby zgłosić się jako nowy właściciel. Podajesz wówczas ilość osób, które będą zamieszkiwać lokal.

3. Ustalenie podatku od nieruchomości

Jeśli kupiłeś lokal, który jest pełną własnością musisz zgłosić się do Urzędu Miasta w celu obliczenia podatku od nieruchomości. Masz na to 14 dni od podpisania aktu notarialnego.

Kupno mieszkania to bez wątpienia czas pełen stresu, ale i ekscytacji. W ferworze emocji warto pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku, a zwłaszcza dokładnym sprawdzeniu nieruchomości – szczególnie jej stanu prawnego. W tym celu warto zatrudnić profesjonalistę, który krok po kroku poprowadzi Cię przez proces zakupowy.

Zadzwoń do mnie, umów się na spotkanie, chętnie poznam Twoją nieruchomość i pomogę Ci w sprzedaży!

Alicja Ignaszak – Twój Pewny Doradca ds. nieruchomości w Biurze Advestor Premium House
Tel. 605-656-128

[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj