Bezpieczny Kredyt 2% – Niespodziewany hit 2023 roku

 • 7 miesięcy temu
 • Aktualności Nieruchomości

Bezpieczny Kredyt 2% – niespodziewany hit 2023 roku, który rozpędził sprzedaż nieruchomości, a nam agentom umożliwił pomoc w spełnieniu  marzeń o własnym domu.

Bezpieczny Kredyt 2% to rządowa propozycja rozwiązania problemu wysokich stóp procentowych i zmniejszonej dostępności kredytów wśród Polaków. Chyba nikt nie spodziewał się tak gigantycznego zainteresowania tym dofinansowaniem. Czy to koniec popularnego programu?

Co wyróżnia bezpieczny kredyt 2%?

 • Dopłaty do kredytu hipotecznego na okres 10 lat oraz stałe oprocentowanie na poziomie 2% ustalane na okres 60 miesięcy. Konsekwencją czego jest niższa rata kredytu niż w przypadku zaciągnięcia zwykłego kredytu hipotecznego, który wynosi ok. 7%. Po 5 latach ponownie ustalone zostanie oprocentowanie okresowo stałe, które będzie obowiązywało przez kolejne 60 miesięcy.
 • W czerwcu 2023 r. Komisja Nadzoru Finansowego znowelizowała Rekomendację S. Jest to zbiór wytycznych dla banków dotyczących kredytów hipotecznych. Dzięki tej nowelizacji banki przy ocenianiu zdolności kredytowej powinny uwzględniać dopłaty realizowane z programu, co wpływa na wyższą zdolność kredytową nawet do 40%. Tym samym szansę na pierwszą nieruchomość w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% mają również osoby, które  mogłyby nie otrzymać zwykłego kredytu hipotecznego.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby korzystać z dopłat?

 • Zdolność kredytowa adekwatna do kwoty kredytu.
 • Nieposiadanie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego – ten warunek muszą spełnić oboje partnerzy, jeśli o kredyt nie ubiega się singiel.
 • Wiek poniżej 45. roku życia – ten warunek musi spełnić przynajmniej 1 osoba.
 • Brak innego kredytu mieszkaniowego.

O kredyt mogą ubiegać się maksymalnie 2 osoby – małżeństwo, para, która ma wspólne dziecko oraz singiel.

Jaka jest maksymalna wysokość kredytu 2%?

Dlaczego wstrzymano przyjmowanie wniosków kredytowych na Bezpieczny Kredyt 2%?

Zgodnie z danymi zebranymi przez Związek Banków Polskich liczba zawartych umów na Bezpieczny Kredyt  2% przekroczyła graniczne 50 tys., które było zarezerwowane na lata 2023- 2024.

W związku z tym, że rząd nie spodziewał się tak dużego zainteresowania dopłatami do kredytów rezerwując wspólne środki na pierwsze 2 lata programu, nie ustalił limitu finansowego na rok 2023. Skutkiem czego jest bardzo wysokie prawdopodobieństwo wykorzystania całej puli dofinansowania jeszcze w tym roku.

Co dalej z Bezpiecznym Kredytem 2%? Niestety o planach w tym temacie nadal nie wiadomo nic konkretnego.

Czy istnieje jeszcze szansa na skorzystanie z programu?

Tak, jeśli wniosek kredytowy złożymy do końca 2023 roku. Jednak jest to data umowna. Większość  banków najprawdopodobniej wstrzyma przyjmowanie wniosków z dnia na dzień. W placówkach Banku Ochrony Środowiska wniosek złożymy do 29 grudnia. Jednak jeśli chcieliśmy otrzymać kredyt w PKO BP to niestety nie mamy już takiej możliwości, ponieważ ten bank wstrzymał przyjmowanie wniosków już 21 grudnia.

Niezależnie od tego czy chcecie skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2%, czy złożyć wniosek o zwykły kredyt hipoteczny warto poprawić swoją zdolność kredytową, aby mieć większe szanse na ten kredyt. Jak to zrobić?

 • Jeśli posiadasz aktualnie inne zobowiązania w bankach wydłuż okres spłaty lub spłać to co jest możliwe. Bank bierze pod uwagę wysokość Twoich miesięcznych zobowiązań.
 • Porozmawiaj z pracodawcą o podwyżce. A jeśli dostajesz część wynagrodzenia do ręki poproś, aby całe Twoje zarobki były udokumentowane.
 • Rozważ dodanie drugiej osoby do kredytu. To znacząco zwiększy Twoją zdolność kredytową.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprzedaży nieruchomości, znalezieniu wymarzonego „M” lub wynajmie w Poznaniu i okolicach zapraszam  do kontaktu.

Zaufaj nam już dziś: agencja nieruchomości Poznań.

Ewa Felhauer
Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. +48 535839127
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj