Ile wynosi podatek od zakupu nieruchomości i kto go płaci?

  • 4 miesiące temu
  • Aktualności Nieruchomości

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, musimy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z obowiązującymi od zeszłego roku przepisami w pewnych przypadkach możemy zostać zwolnieni z tego obowiązku. Inna nowelizacja wprowadza konieczność zapłacenia tego podatku również w przypadku transakcji na rynku pierwotnym.

Kto i w jakiej sytuacji jest zobowiązany do zapłaty PCC?

Na czym polega podatek PCC?

Podatek PCC obowiązuje nie tylko w przypadku transakcji dotyczących nieruchomości. Daninę należy odprowadzić do urzędu skarbowego, zawierając umowę darowizny, pożyczki, dożywocia czy ustanowienie hipoteki. Podatek musimy zapłacić również w przypadku zawarcia umowy spółki. Stawka tego podatku jest uzależniona od rodzaju umowy. W większości przypadków jesteśmy też zobowiązani do złożenia w urzędzie skarbowym deklaracji PCC.

W przypadku zakupu nieruchomości kwota podatku od czynności cywilnoprawnych wynosi od 0 do 6 proc. jej wartości. Kwotą podatku obciążany jest kupujący.  Podatek za kupującego odprowadza notariusz, który sporządza akt notarialny. Oznacza to, że jest on odpowiedzialny za pobranie od kupującego odpowiedniej kwoty podatku w chwili zawarcia umowy i odprowadzenie jej do właściwego urzędu skarbowego. W takim przypadku kupujący nie musi też do urzędu składać deklaracji PCC, która jest wymagana przy innych czynnościach cywilnoprawnych.

Simple Tax Day Facebook Post

Warunki zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku PCC.

Znowelizowane zapisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, które weszły w życie w sierpniu 2023 roku, wprowadziły nowe zwolnienie podmiotowe. Od tego czasu podatku PCC w przypadku zakupu nieruchomości na rynku wtórnym nie muszą płacić osoby, które kupują swoją pierwszą nieruchomość mieszkalną. Zwolnienie dotyczy jedynie osób fizycznych i obejmuje zarówno transakcje zakupu mieszkania, jak i domu.

Ze zwolnienia mogą również skorzystać osoby, które co prawda posiadają lub posiadały wcześniej udziały w innej nieruchomości mieszkalnej, ale ich wielkość nie przekracza lub nie przekraczała 50 proc. i zostały one nabyte w drodze dziedziczenia.

Jeśli nieruchomość jest kupowana przez kilka osób np. małżeństwo, osoby żyjące w związku nieformalnym lub rodziców z pełnoletnim dzieckiem, które będzie współwłaścicielem nieruchomości, to warunek dotyczący zwolnienia z obowiązku zapłacenia podatku musi zostać spełniony przez każdą z osób przystępujących do umowy.

W przypadku możliwości skorzystania ze zwolnienia z konieczności płacenia podatku PCC nie ma znaczenia, w jaki sposób został sfinansowany zakup nieruchomości. Zwolnienie dotyczy zarówno zakupów na kredyt, jak i za gotówkę.

Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych sprawia, że kupujący może oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zamysłem ustawodawcy było w tym przypadku ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania. Środki zaoszczędzone na podatku mogą zostać przeznaczona na inne cele, takie jak np. remont mieszkania. W przypadku zakupu lokalu o wartość 500 tys. zł zaoszczędzony podatek wyniesie 10 tys. zł. Kupując dom w cenie 1 mln zł, w kieszeni nabywcy pozostanie kwota w wysokości 20 tys. zł.

Warto mieć na uwadze, że podatek PCC nie obowiązuje w przypadku zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym, czyli przy kupnie jej u dewelopera. Musimy jednak liczyć się wtedy z podatkiem VAT w wysokości 23%.

W przypadku zakupu od drugiej do piątej nieruchomości mieszkalnej obowiązuje dawna stawka podatku, czyli 2% kwoty zakupu.

PCC może pomóc ustabilizować sytuację na rynku.

Inna nowelizacja ustawy o PCC zaczęła obowiązywać od początku 2024 roku. Celem jej wprowadzenia jest ograniczenie hurtowego wykupywania mieszkań w celach inwestycyjnych. Takie działanie niekorzystnie wpływa na podaż poprzez zmniejszenie liczby mieszkań dostępnych na rynku, a co za tym idzie może powodować wzrosty cen mieszkań.

Transakcje takie często są realizowane przez fundusze inwestycyjne, które dysponują dużym kapitałem. Kupowanie przez inwestorów znacznej części mieszkań w oddawanych do użytkowania budynkach destabilizuje rynek i w znaczący sposób utrudnia zakup własnego mieszkania, poprzez ograniczenie dostępności najbardziej atrakcyjnych lokali i podwyżki cen.

Nowy podatek ma przede wszystkim uderzyć w inwestorów instytucjonalnych, ale będzie dotyczył wszystkich, którzy spełnią podane w ustawie warunki, również osoby fizyczne, które kupują mieszkania na wynajem.

Wyższy podatek od niektórych transakcji nieruchomości.

Nowe regulacje wprowadziły wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku jednorazowego zakupu większej liczby lokali. Podatek w wysokości 6 proc. wartości nieruchomości musi zapłacić każdy kupujący, który nabywa co najmniej sześć lokali mieszkalnych stanowiących odrębne nieruchomości.

Obowiązek zapłacenia wyższego podatku powstanie również, jeśli lokale są położone w jednym lub kilku budynkach, które powstały na jednej nieruchomości gruntowej. W tym przypadku podatek PCC należy zapłacić także w sytuacji, gdy nieruchomości są kupowane bezpośrednio od dewelopera i są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Od transakcji takich jeszcze w zeszłym roku nie musieliśmy płacić PCC.

Nowe przepisy są stosowane również w sytuacji zakupu udziałów w opisanych wcześniej lokalach mieszkalnych. Jeśli mieszkania są kupowane przez kilku nabywców, to sześcioprocentowa stawka PCC jest stosowana także wtedy, gdy chociaż jeden z kupujących jest zobowiązany do zapłaty wyższego podatku.

W przypadku mieszkania o wartości 500 tys. zł wyższa stawka podatku oznacza wydatek w wysokości aż 30 tys. zł. Będzie o naliczany w przypadku zakupu szóstej i każdej kolejnej nieruchomości zrealizowanej w ramach tej samej inwestycji.

Nowa wyższa stawka nie obowiązuje, jeśli umowa została zawarta przed wejściem w życie nowych zapisów, nawet jeśli lokal zostanie przekazany kupującemu po 1 stycznia 2024 roku.

Artykuł powstał przy współpracy z Nieruchomosci-online.pl

 

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprzedaży nieruchomości, znalezieniu wymarzonego „M” lub wynajmie w Poznaniu i okolicach zapraszam  do kontaktu.

Zaufaj nam już dziś: agencja nieruchomości Poznań.

Agnieszka Głowacka
Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. +48 512566979
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj