Planujesz zakup nieruchomości w tym roku? Zastanawiasz się czy warto czekać z zakupem mieszkania aż zapowiadany przez rząd nowy program Mieszkanie #naStart wystartuje?

 • 1 miesiąc temu
 • Aktualności Nieruchomości

Zastanawiasz się czy warto czekać z zakupem mieszkania aż zapowiadany przez rząd nowy program Mieszkanie #naStart wystartuje?

Jeśli tak, to jesteś w dobrym miejscu. Postaram się w telegraficznym skrócie i dość prosty sposób przybliżyć Ci założenia tego kredytu.

W styczniu 2024 roku zgodnie z komunikatem BGK z zakończyło się przyjmowane wniosków w programie „Bezpieczny kredyt 2%”. Już niebawem osoby marzące o zakupie własnego M będą mogły jednak skorzystać z nowej wersji „bezpiecznego kredytu” – Mieszkanie #naStart.

Na czym polega w praktyce, kto może po niego sięgnąć i jak złożyć wniosek? 

Ogromna popularność programu Bezpieczny kredyt 2% zaskoczyła nie tylko jego twórców, ale także banki. 

Z powodu wyczerpania puli środków przeznaczonych na udzielanie preferencyjnych hipotek w styczniu 2024 banki przestały przyjmować nowe wnioski. Już niebawem osoby marzące o własnym M będą mogły skorzystać jednak z nowego rządowego programu określanego mianem następcy Bezpiecznego Kredytu 2% — Mieszkania na start (oficjalna nazwa programu to „Kredyt mieszkaniowy #naStart”).

Szef Ministerstwa Rozwoju i Technologii ogłosił, że – “Jest na niego zabezpieczone 500 mln zł w projekcie budżetu na 2024 rok. Szacujemy, że w tym roku z programu może skorzystać ok. 50 tys. osób”.

Na czym polega Mieszkanie na start i kto pożyczy pieniądze na preferencyjnych warunkach?

Czym jest program Mieszkanie na start?

Mieszkanie na start to rządowy program 10-letnich dopłat do kredytów hipotecznych. Dedykowany osobom, które nie są w stanie zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach, pozwoli znacząco obniżyć wysokość oprocentowania, a co za tym idzie — także kwotę miesięcznej raty. Ile wyniesie oprocentowanie kredytów zaciągniętych w ramach programu?

Oprocentowanie preferencyjnego kredytu będzie zależeć od liczby osób w gospodarskie domowym. Ma wynosić:

 • 1,5 % dla gospodarstwa domowego bez dzieci,
 • 1% dla gospodarstwa domowego z jednym dzieckiem,
 • 0,5% dla gospodarstwa domowego z dwójką dzieci,
 • 0% dla gospodarstwa domowego z trójką i więcej dzieci.

Ze względu na tą ostatnią stawkę program czasami jest określany jako „Kredyt 0%”.

Dopłaty do kredytu – wyłącznie do określonej kwoty kapitału

Kredytobiorcy wnioskujący o finansowanie w ramach programu kredyt naStart mogą kupić nieruchomość o dowolnej wartości. 

Dopłaty będą obowiązywać jednak jedynie do określonej wartości. Dla gospodarstwa:

 • 1-osobowego będzie to 200 tys. zł,
 • 2-osobowego – 400 tys. zł,
 • 3-osobowego – 450 tys. zł,
 • 4-osobowego – 500 tys. zł,
 • 5-osobowego lub większego – 600 tys. zł.

Przykład. Jeśli osoby prowadzące pięcioosobowe gospodarstwo domowe będą wnioskować o kredyt 0% na zakup mieszkania o wartości 800 tys. zł, preferencyjny kredyt obejmie jedynie wartość 600 tys. zł. Od pozostałych dwustu kredytodawca naliczy koszty w standardowej wysokości.

Mieszkanie na start – wymagania

Choć z założenia program ma pomóc Polakom w zakupie swojej pierwszej nieruchomości mieszkalnej (mieszkanie na start dla młodych), ma mieć także charakter prorodzinny.

Kredyt z rządową dopłatą będą więc mogły dostać następujące grupy osób:

 • single przed ukończeniem 35 roku życia;
 • pary i małżeństwa bez limitu wieku (niezależnie czy mają dzieci czy też nie);
 • single z co najmniej jednym dzieckiem (bez limitu wieku);
 • osoby, które nie mają i nie miały w przeszłości własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem są osoby, które nabyły nieruchomość w drodze dziedziczenia lub darowizny i zbyły tą nieruchomość przed ukończeniem 18 lat lub zbyły ją w drodze darowizny, na rzecz osoby nie wchodzącej w skład jego gospodarstwa domowego);

Oprócz wskazanych wyżej wymagań rozpatrując wnioski o kredyt mieszkaniowy 0%, banki będą brały pod uwagę również kryterium dochodowe. Wyniesie ono odpowiednio:

 • 7 tys. zł netto miesięcznie dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 13 tys. zł netto miesięcznie dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 16 tys. zł netto miesięcznie dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 19,5 tys. zł netto miesięcznie dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 23 tys. zł netto miesięcznie dla pięcioosobowych lub większych gospodarstw domowych.

Czy przekroczenie limitu dochodów eliminuje możliwość skorzystania z programu? Na szczęście nie. Wyższe dochody będą skutkować niższymi dopłatami. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, za każdą złotówkę przekroczenia limitu, dopłata zmniejszy się o 50 groszy. W przypadku gospodarstw dwuosobowych i większych — o 25 groszy.

Ograniczenie powierzchni mieszkania #naStart

Kolejny limit dotyczy powierzchni użytkowej kupowanego mieszkania lub domu. Pełna dopłata przysługuje jeśli ta powierzchnia jest mniejsza niż:

 • 50 m2 dla jednoosobowych gospodarstw domowych,
 • 75 m2 dla dwuosobowych gospodarstw domowych,
 • 100 m2 dla trzyosobowych gospodarstw domowych,
 • 125 m2 dla czteroosobowych gospodarstw domowych,
 • 150 m2 dla pięcioosobowych gospodarstw domowych;
 • w przypadku jeszcze większych gospodarstw domowych dodajemy kolejne 25 m2 dla każdego dodatkowego członka rodziny.

Przekroczenie tego limitu nadal pozwala korzystać z kredytu naStart. Za każdy m2 nadwyżki ponad limit dopłata miesięczna jest jednak zmniejszana o 50 zł. Dla przykładu jeśli para bez dzieci kupi mieszkanie na start o powierzchni 60 m2, to ich rata będzie wyższa aż o 500 zł (50 zł * 10 m2) od innej pary, która kupi mieszkanie 50 m2 (zakładając taką samą kwotę kredytu, okres spłaty itp.).

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie — kiedy ruszy program?

Jak zapowiedział resort rozwoju i technologii program Mieszkanie na start ma ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Zgodnie z zapowiedziami rządu ma trwać również w 2025 roku. Jednakże znamy historię jak Bezpieczny Kredyt 2% szybko wyczerpał swoją pulę, a też miał być na kilka lat.

Mieszkanie na start wniosek — kiedy złożyć wniosek i od czego zacząć przygotowanie?

Ze względu na fakt, że nabór wniosków rozpocznie się dopiero za kilka miesięcy, dziś nie znamy jeszcze szczegółowych danych na temat procedury wnioskowania. Można się jednak domyślać, że banki będą przyjmowały wnioski o kredyt z programu Mieszkanie na start w tym samym trybie, co wnioski o hipoteki na standardowych warunkach.

Mieszkanie na start — kredyt tylko z pomocą eksperta

Ze względu na utrzymujące się od miesięcy wysokie stopy procentowe, wiele osób szuka dziś możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach. Choć otrzymanie kredytu mieszkaniowego 0 procent w ramach rządowego programu będzie możliwe jedynie dla największych gospodarstw domowych, warunki przygotowane dla pozostałych grup beneficjentów wciąż będą bardzo atrakcyjne.

Na pewno jest to dobry czas na to, aby sprawdzić swoje finanse i skorzystać z pomocy doradcy, który podpowie Ci jak kompleksowo zaplanować cały proces, aby zwiększyć szanse na pozytywną decyzję banku. Być może będzie to dobry czas na poprawę zdolności kredytowej?

Koniecznie skontaktuj się ze mną – polecę Ci dobrego i sprawdzonego doradcę kredytowego, z którym będziesz mógł bezpiecznie przejść cały proces kredytowy.

Pomoże wybrać kredytodawców, którzy zaproponują korzystne warunki finansowania, skompletować dokumenty i wypełnić wniosek kredytowy. Ze względu na fakt, że wynagradza go kredytujący bank, jego wsparcie będzie dla Ciebie zupełnie darmowe.

Czy kupować teraz czy czekać na program Mieszkanie #naStart – to pytanie coraz częściej zadają nam nasi klienci.

Otóż słuszna odpowiedź jest jedna – TO ZALEŻY J

Jeśli wiemy, że będziemy mogli skorzystać z tego nowego programu, będziemy jego beneficjentami – to warto poczekać i wstrzymać się z decyzją. Jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli skorzystać z tego kredytu, to nie warto zwlekać z decyzją o zakupie nowego M. Należy mieć świadomość tego, że przed startem tego programu ceny nieruchomości mogą jeszcze wzrosnąć – pamiętamy to z historii jak było przed BK2.

 

A jeśli potrzebujesz pomocy w poszukiwaniach odpowiedniej nieruchomości, to ja i mój Zespół Advestor Premium House jesteśmy do Twojej dyspozycji – jeśli mieszkasz w Poznaniu lub okolicach – odezwij się a pomożemy Ci znaleźć odpowiednią nieruchomość.

 

Zaufaj nam już dziś: agencja nieruchomości Poznań.

Agnieszka Głowacka
Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. +48 512566979
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj