Home staging – jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

  • 8 miesięcy temu
  • Aktualności Nieruchomości

Home staging – co to jest? 

Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości specjalnie pod jej sprzedaż lub najem. To nic innego jak wydobycie z nieruchomości atutów w celu zwiększenia jej wartości rynkowej. Statystyki pokazują, że takie działania mogą podnieść wartość mieszkania lub domu nawet do 20%.

Przejdźmy do konkretów. Home staging – co to w kontekście działań promocyjnych? Najlepiej widać to po zdjęciach przed i po. One najlepiej pokazują, na czym polega home staging. Widzicie różnicę? Taki efekt możemy uzyskać nawet niskim kosztem. Celem zabiegu jest udoskonalenia wnętrza w taki sposób, aby zwrócić uwagę klienta oraz zachęcić go do zakupu danej nieruchomości. 

Przed

Po

Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży? 

Aby zaobserwować oczekiwane różnice przed i po home staging, należy z wyprzedzeniem, szczegółowo zaplanować swoje działania. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, zadbaj o porządek i dokładnie posprzątaj mieszkanie. Nie ma tutaj miejsca na kłębki kurzu na podłodze, czy pajęczyny zwisające z lamp. 

W działania home staging wpisuje się także decluttering, czyli „odgracanie” pomieszczeń. Usuń lub schowaj wszelkie niepotrzebne przedmioty. Stwórz w mieszkaniu przestrzeń, pokoje nie mogą być zagracone. Zbyt duża ilość przedmiotów i mebli daje efekt przytłoczenia. Postaw na absolutne minimum. Daj namiastkę tego, jak można urządzić mieszkanie, pozostawiając jednak pole do własnej aranżacji potencjalnym klientom. 

Kolejna ważna wskazówka, jak przygotować mieszkanie do sprzedaży – umyj okna, gdyż odgrywają bardzo dużą rolę w procesie sprzedaży lokalu. Mieszkanie powinno być jak najlepiej doświetlone. Zrezygnuj z ciężkich zasłon. Zamiast nich postaw na lekkie i przepuszczające światło firanki, które nadadzą wnętrzu delikatny dekor, a jednocześnie nie zaburzą dostępu naturalnego światła. 

Przed

Po

Home staging – postaw na przestronne wnętrza

Aby zauważyć istotne różnice przed i po home stagingu, należy zadbać o depersonalizację wnętrza. 

  • Ze ścian i półek powinny zniknąć pamiątki i rzeczy osobiste, takie jak zdjęcia, portrety, medale, itp. 
  • Warto zadbać o uniwersalny charakter mieszkania. O gustach się nie dyskutuje, a więc jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem urządzonym w konkretnym stylu, warto pomyśleć o przerobieniu go na styl bardziej uniwersalny, czyli taki, który prawdopodobnie spodoba się większości klientów.
  • Home staging – co to w kontekście sprzątania? To również idealna okazja na to, aby pozbyć się starych, poplamionych mebli, które mogą odstraszyć kupujących. 

Kolejny etap home staging – dekoracja mieszkania

Bez wątpienia dekoracja mieszkania to najbardziej przyjemny etap home staging. Jeśli masz dodatkowy budżet, to koniecznie kup nowe meble, takie jak np. krzesła czy kanapę w wyróżniającym się kolorze, które przykują uwagę oglądających. Ściany w krzykliwych kolorach koniecznie pomaluj na neutralny odcień beżu lub postaw na klasyczną biel. Optyka zdziała tutaj cuda i zyskasz nawet kilka metrów kwadratowych przestrzeni. W działania home staging wpisują się też naprawy drobnych usterek, takich jak zepsuty włącznik światła, skrzypiące drzwi, czy urwana klamka. Tego rodzaju „wpadki” mogą utkwić w pamięci klientów i zniechęcić ich do kupna.

Dlaczego dekoracja mieszkania jest tak ważna w home staging? Ponieważ pierwsze wrażenie potencjalnych klientów jest najważniejsze. Należy jednak uważać. Przy tworzeniu aranżacji niezwykle istotny jest umiar. Jak przygotować mieszkanie do sprzedaży, aby “nie przedobrzyć”?

  • Postaw na modne obrazy lub plakaty, a także koce i poduszki, które nadadzą przytulny charakter wnętrzu. Jeśli ono z kolei wydaje się być „chłodne”, możesz ocieplić je rozkładając na podłodze dywan. 
  • Na stół połóż lekki bieżnik oraz wazon ze świeżymi, sezonowymi kwiatami. 
  • W kuchni postaw kosz pełen jabłek, filiżanki oraz np. książkę kucharską. 
  • Łazienka to pomieszczenie, w którym musi być nieskazitelnie czysto. Ogranicz przedmioty jedynie do dozownika na mydło, ręcznika (radzimy kupić nowy) i świeczki. 

 

W home stagingu liczą się detale

Po skończonych pracach można w końcu zauważyć efekt swoich działań. Home staging – przed i po. Różnice są bardzo widoczne. Na koniec nie można jednak zapomnieć o detalach, których nie zobaczy się na zdjęciach. Mowa tu oczywiście o zapachu. Nieprzyjemna woń unosząca się w mieszkaniu to największa zmora podczas prezentacji. Pamiętaj, aby przed przyjściem klientów dobrze wywietrzyć mieszkanie! Możesz zapalić świecę zapachową lub użyć specjalnych perfum do pomieszczeń. Jest to częsty „trik”, który napotykasz chociażby w galeriach handlowych :). Oczywiście nie przesadzaj z ilością zapachów. W home staging liczy się naturalność.

Czy warto zainwestować w usługę i postawić na profesjonalny home staging Poznań? Oczywiście, że warto. Koszt takiej usługi szacuje się w Poznaniu na 300-500, a nawet 1000 zł. Jeśli współpracujesz z dobrym biurem nieruchomości, wówczas to agent zadba o home staging i przygotuje mieszkanie zarówno do profesjonalnej sesji zdjęciowej, która ukaże nieruchomość w jej najlepszym wydaniu, a także zaprezentuje je potencjalnym kupującym. Tak więc współpraca z home stagerem lub biurem nieruchomości może znacznie podnieść wartość lokalu tudzież domu. Z pewnością agent poinformuje Cię o tym już na pierwszym spotkaniu. 

 

Już wiesz co to home staging. Jeżeli nie wiesz jak przygotować mieszkanie do sprzedaży i potrzebujesz wsparcia, to skontaktuj się z naszym biurem. Jako eksperci doskonale wiemy co należy zmienić i jak przygotować Twoje M, aby przyciągnęło uwagę klientów i szybko znalazło nowego właściciela. Zaufaj nam już dziś: agencja nieruchomości Poznań.

Aleksandra Wojtkowiak
Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. +48 721 174 882
[email protected]

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj