Cykl „Z pośrednikiem czy bez?” – Pośrednik jako mediator

  • 4 lata temu
  • Nieruchomości

Stoicie przed decyzją sprzedaży lub zakupu nieruchomości? Myślicie jak to zrobić, aby było szybko, sprawnie i bezboleśnie? Zastanawiacie się czy w dobie internetu nadal jest Wam potrzebny pośrednik?

Oczywiście, że TAK. Praca Agenta Nieruchomości nie polega tylko na wystawieniu oferty sprzedaży w sieci i przysłowiowym otwarciu drzwi Kupującemu, jak wielu ludziom się wydaje.

Czynności, które wykonuje za Was dobry Pośrednik jest bardzo dużo. Przy nim macie pewność, że Wasz majątek jest w dobrych, profesjonalnych i doświadczonych rękach.

W dzisiejszych czasach agent powinien być po trochu marketingowcem, prawnikiem, psychologiem oraz wielozadaniowym doradcą.

Myśląc o tym po co sprzedającemu potrzebny jest agent przypomniała mi się pewna sytuacja z mojej pracy i chętnie się nią z Wami podzielę…

Jakiś czas temu zgłosili się do mnie właściciele pewnej działki. Starsi ludzie, którzy uznali, że chcą ją sprzedać. Pomogłam im i szybko znaleźliśmy kupca.

I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ci sami kupujący, którzy zadzwonili do mnie w odpowiedzi na moją ofertę w sieci, od trzech lat próbowali kupić właśnie tą nieruchomość bezpośrednio od właściciela. Mowa tu o sąsiadach, którzy mieszkali na tej samej ulicy i dobrze znali sprzedających.

Pewnie zastanawiacie się, dlaczego w takim razie właściciele zgłosili się do mnie a nie sprzedali jej sami ?

A to dlatego, że obie Strony nie potrafiły się ze sobą dogadać. Potrzebowali w tym wypadku mediatora, osoby, która ostudzi emocje, spojrzy na to z boku i znajdzie rozwiązanie jak przeprowadzić tą transakcję i pogodzić niejako interesy obu stron.

Moja rola jako pośrednika była tu kluczowa. Gdyby nie moja praca, do transakcji z pewnością kolejny raz by nie doszło. Poza standardowymi działaniami promocyjnymi i przygotowaniem całej transakcji, musiałam przede wszystkim zrozumieć każdą ze stron, znaleźć złoty środek.

Ich spór nie dotyczył ceny, co dla wielu wydaje się być kluczowe. Bardziej od ustalenia kwoty sprzedaży Kupującym zależało na dostarczeniu im niezbędnych dokumentów oraz informacji odnośnie sytuacji prawnej nieruchomości i rozpoczętej na niej budowy, które były niezbędne do podjęcia kluczowych decyzji. Znaczenie miało również zgranie terminów przekazania nieruchomości, przygotowania jej i opróżnienia z rzeczy Sprzedających.

Kupujący obrali w tym przypadku zły kierunek i sposób negocjacji. Próbowali za wszelką cenę przekonać właścicieli do swoich racji, których co prawda mieli sporo, ale osobom „starszej daty” ciężko było to zrozumieć i mieli co do pewnych kwestii swoje zdanie i dość uparcie przy nim stali. Sytuacja była złożona i musiałam naprawdę umiejętnie przeprowadzić negocjacje między dwoma, poróżnionym już wcześniej Stronami, aby wyjść z impasu i zakończyć rozmowy spotkaniem u notariusza.

Działka była bardzo specyficzna z różnych względów. Myślę, że niełatwo byłoby znaleźć na nią innego klienta niż sąsiad, który od dawna miał co do niej plany. Dziś jesteśmy już po zawarciu umowy przyrzeczonej. Wszystko poszło dość sprawnie jak na atmosferę, która początkowo towarzyszyła całej sprawie, a finalnie każda ze stron z uśmiechem na twarzy podała sobie ręce, i  pogratulowała.

Jeśli wydaje się Wam, że wyczynem jest znalezienie kupca na Waszą nieruchomość, to powiem Wam, że to nic trudnego. To dopiero początek Waszej wędrówki na szczyt. „Zabawa” zaczyna się później, kiedy trzeba ustalić cenę sprzedaży, formę, sposób i terminy płatności, kwestie związane z wyposażeniem, oraz przekazaniem nieruchomości itd… Przy sprzedaży czy zakupie zawsze, ale to zawsze, towarzyszą emocje, większe lub mniejsze. One często potrafią namieszać. Dlatego w tym aspekcie warto powierzyć to komuś, kto nie jest z tym związany emocjonalnie, podchodzi do transakcji na chłodno i przede wszystkim jest neutralnym rozmówcą dla Stron, które często patrzą na siebie nieufnie, w końcu robi to nie pierwszy raz.

A czym jeszcze powinien za Was zająć się Agent Nieruchomości ?

Zapraszam do śledzenia naszego bloga i do kolejnych artykułów z cyklu „ Z Pośrednikiem, czy bez?”, które dla Was zaplanowaliśmy.

Alicja Ignaszak – Twój Pewny Doradca ds. nieruchomości w Biurze Advestor Premium House

Porównaj oferty

Porównaj