Czy zima to dobry czas na zakup lub sprzedaż działki? Jak dobrze kupić lub sprzedać działkę budowlaną?

  • 2 lata temu
  • Aktualności Nieruchomości

Jak dobrze kupić lub sprzedać działkę budowlaną zimą?

Chcąc kupić działkę budowlaną warto pamiętać, że o ile nie jest inwestycją to jest  życiową decyzją, która wiąże nas z danym miejscem na długi czas. Kupno działki budowlanej to jeden z dłuższych procesów decyzyjnych jakiego dokonują kupujący. Decyzja ta powinna być zatem dokładnie przemyślana i przeanalizowana. W wielu branżach istnieje coś takiego jak podział na sezony sprzedażowe. Sprzedaż mieszkań, a nawet sprzedaż domów rozkłada się mniej więcej równomiernie przez cały rok, jednak jeśli chodzi o sprzedaż gruntów przypada to na sezon w okolicach marca i trwa do końca jesieni.

Czy z tego wynika, że zima jest złym czasem na to, aby dobrze kupić lub sprzedać działkę budowlaną ?

Warunki atmosferyczne i aspekt wizualny

Klienci zdecydowanie chętniej wybierają się na prezentacje działek wiosną lub latem. Ma to związek z warunkami atmosferycznymi oraz temperaturą. Zimą czy jesienią wyprawa po zakup działki budowlanej może wiązać się z obecnością śniegu, deszczu lub błota. W takim wypadku żadna to przyjemność.

Kwestia wizualna może zdawać się mało ważna jednak to w jakich warunkach prezentuje się grunt w dużej mierze wpływa na decyzje zakupu. Sprzedaż nieruchomości gruntowej poprzez słabo wykonane zdjęcia, w nieodpowiedniej porze dnia lub roku może znacznie zniechęcić do przeglądania oferty internetowej, nie wspominając już o rezygnacji z wybrania się i obejrzenia jej na żywo.

Zimowy widok działki prezentuje się równie pięknie jak i wydanie w wersji letniej, pod warunkiem, że jest to prawdziwy zimowy, mroźno-śnieżny klimat, a o taki niestety coraz trudniej. Trzeba zatem uchwycić odpowiedni moment jeśli chcemy w zimę rozpocząć sprzedaż działek budowlanych. W przeciwnym razie może się okazać, że jeśli chcesz dobrze sprzedać działkę budowlaną, to ogłoszenie wystawione w wersji jesienno-zimowej, mokrej pluchy będzie w tym niezbyt pomocne.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie działki budowlanej?

W pierwszej kolejności niezależnie od pory roku należałoby wybrać się do urzędu gminy i sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Składa się on z dwóch części: pisemnej oraz graficznej.

Zaktualizowane dane, które dotyczą planu zagospodarowania przestrzennego można również znaleźć na stronach internetowych gmin. Czynność ta zdecydowanie ograniczy ryzyko zakupu. Warto zwrócić uwagę na ewidencję gruntów i budynków. Ten dane z kolei znajdziemy w Państwowym Systemie Geodezyjnym i Kartograficznym. Jeśli zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego są w porządku lub istnieje możliwość uzyskania odpowiedniej decyzji o warunkach zabudowy, należy też sprawdzić stan prawny zapisany w księdze wieczystej. Po uzyskaniu numeru księgi wieczystej łatwo można to zrobić w elektronicznym systemie ksiąg wieczystych. Jeśli sami nie znamy się na powyższych kwestiach, koniecznie należy skonsultować to z prawnikiem lub dobrym agentem nieruchomości, który ma doświadczenie w obrocie nieruchomościami gruntowymi.

A co ze zwolennikami zakupu działek zimą?

            Tak jak pisaliśmy wyżej – zimą zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi znacznie spada, co niejednokrotnie powoduje spadek cen gruntów przeznaczonych pod budowę czy inwestycję. Dzieje się tak również dlatego, że wówczas działki te prezentują się mniej korzystnie. Potencjalni klienci niechętnie wybierają się oglądać teren co wiąże się często z rezygnacją z kupna.

Ale czy warto?

Zimą sprzedający wydają się być bardziej elastyczni i skłonni do negocjacji, więc jest szansa na skorzystanie z sezonowych promocji, a dzięki temu można zaoszczędzić parę groszy. Analiza cen transakcyjnych działek budowlanych pokazała, że zimą są one tańsze nawet o ok. 10%.

Zakup działki budowlanej zimą – co nas ogranicza a co daje możliwości?

Każda pora roku do zakupu działki budowlanej ma zarówno plusy jak i minusy. O ile latem ciężko dokładnie obejrzeć ziemię, która jest zarośnięta różnego rodzaju roślinnością o tyle zimą brak zarośniętego gruntu sprawia wrażenie, że działka jest bardziej przejrzysta i dostępna. Dzięki temu więcej możemy zobaczyć.

A co z zamarzniętym terenem? No właśnie. Wydawać by się mogło, że jest to plus, lecz z kolei zmarznięta powierzchnia ogranicza możliwość sprawdzenia podstawowych i ważnych sfer takich jak np. czy działka nie znajduje się na terenie podmokłym. Tak jak tereny zalewowe mamy możliwość sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, tak tereny podmokłe nie są tam oznaczone.

To właśnie wizja lokalna pomaga dojrzeć takie mankamenty. Podczas śnieżnej zimy trudnym zadaniem będzie też ustalenie granic działki pokrytej śniegiem. Zima to również ograniczenie związane z długością dnia. Ludzie pracujący od rana do popołudnia będą mieli kłopot obejrzeć w odpowiednim świetle grunt. Można zrobić to w weekend, jednak po całym tygodniu pracy czasem zwyczajnie wolą odpocząć lub spędzić czas z rodziną.

 Dodatkowym ograniczeniem może być również dojazd na działki, które często oddalone są od miasta, a ich drogi nie są utwardzone. Jeśli temperatura na zewnątrz jest przy minusie nie będzie problemu, ale poruszanie się po błocie nie zachęca i nie sprzyja oglądaniu działki.

Niemniej jednak chcąc dobrze kupić działkę budowlaną, wręcz powinniśmy wybrać się na jej oględziny w niekorzystnych warunkach pogodowych.

W końcu po wybudowaniu tam domu nie zawsze, będzie piękna sucha aura. Decydując się na kupno ziemi tylko w czasie sprzyjającej aury, możemy potem niemiło się zaskoczyć. Jeśli natomiast chcemy dobrze sprzedać działkę budowlaną, zadbajmy aby dojazd do niej był w jakiś sposób utwardzony i dobrze przejezdny nawet w okresie roztopów.

Inwestowanie w grunty od wielu lat należy do jednych z najbardziej bezpiecznych i opłacalnych opcji. Taki sposób lokowania pieniędzy wybiera coraz więcej inwestorów, zarówno indywidualnych, jak i biznesowych. Taka inwestycja chroni pieniądze przed inflacją. Ceny gruntów znacznie poszły w górę, a co za tym idzie osoby, którym udało się kupić  działkę w dobrej cenie, w dzisiejszych czasach cieszą się z tej decyzji, ponieważ mają spore zabezpieczenie finansowe. A gdyby dołożyć do tego dobrą lokalizację gruntów można dzięki temu zarobić sporo więcej lub cieszyć się doskonałą lokalizacją naszego domu

Tak więc czy zima to dobry czas na obrót gruntami? Czy zima to dobry czas na zakup lub sprzedaż działki budowlanej?

 Nie ma idealnego czasu na zakup działki, jednak należy wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które mogą mieć wpływ na podjęcie tak ważnej życiowej decyzji.

Chcesz poznać nasze aktualne oferty sprzedaży działek? Zapraszamy do zakładki NIERUCHOMOŚCI na naszej stornie www.advestor.pl oraz do kontaktu telefonicznego.

Agnieszka i Dawid Głowaccy Advestor Premium House
Lider Nieruchomości Otodom 2019 i 2020

tel. 512-566-979
[email protected]

 

Koniecznie SUBSKRYBUJ nasz kanał na YouTube i zerknij do nas na social media – zobacz jak pracujemy na co dzień:
Youtube
Facebook
Instagram

Porównaj oferty

Porównaj

Nowoczesne mieszkania na Winogradach

Nowa inwestycja powstaje na Winogradach w pobliżu Starego Rynku, Parku Cytadela i Wartostrady.

Lokalizacja inwestycji gwarantuje dostęp do pełnej infrastruktury miejskiej z bogatą ofertą usługową, edukacyjną czy akademicką.

To świetne miejsce do życia.